Gamasutra

Download the Advance Program • Register by Friday, 7 July. Final opportunity for savings. 

Past Computer Animation Festival Award Winners

Renderosity

3D Artist


SIGGRAPH 2016

 

Best in Show

Borrowed Time
Andrew Coats, Lou Hamou-Lhadj
Quorum Film LLC

 

Jury's Choice

Cosmos Laundromat
Mathieu Auvray
Autour de Minuit

 

Best Student Project

Crabe-Phare
Gaetan Borde
RUBIKA, Autour de Minuit

 

Best Real-Time Graphics

From Previs to Final in Five Minutes: A Breakthrough in Live Performance Capture
Tameem Antoniades, Kim Libreri, Steve Caulkin, Vladmir Mastilovic
Ninja Theory, Epic Games, Cubic Motion, 3Lateral Studio

 


SIGGRAPH 2015

 

Best in Show

Citius, Altius, Fortius
Felix Deimann

 

 

Jury's Choice

Amira & Amira
Martial Andre, Sara Ayoub, Benjamin Condy, Ariane Dedulle, Cécilia Maturi, Tatiana Tchoumakova
École Supérieure des Métiers Artistiques

 

Best Student Project

L3.0
Alexis Decelle
ISART Digital

 

Best Game

Assassin's Creed Unity E3 Cinematic Trailer
István Zorkóczy
Digio Pictures Ltd.

 

Best Animated Feature Film

"Home" VFX Breakdown
Tim Johnson
DreamWorks Animation SKG, Inc.

 

Best Advertisement

Ikea, "T-Shirts"
Dougal Wilson
Moving Picture Company

 

Best Computer Animated Short

Jinxy Jenkins and Lucky Lou
Sarah Kambara
Ringling College of Art and Design

 

Best Music Video

League of Legends Music: Curse of the Sad Mummy
Rio Games
Shy the Sun

 

Best Visualization or Simulation

Multi-Scale, Multi-Physics Heart Simulator, UT-Heart
Hirofumi Seo
Sciement, Inc.

 

Best Visual Effects for Live-Action Feature Film

Paddington
Paul King
Framestore CFC

 

Best Real-Time Graphics

Pushing Photorealism in "A Boy and His Kite"
Nick Penwarden, Gavin Moran
Epic Games

 


SIGGRAPH 2014

 

Best in Show

Box
Tarik Abdel-Gawad
Bot & Dolly

 

Jury's Choice

Paper World
László Ruska, Dávid Ringeisen
Moholy-Nagy University of Art and Design

 

Best Student Project

Wrapped
Roman Kälin, Falko Paeper, Florian Wittmann
Filmakademie Baden-Württemberg

 

Best Game

The Crew
Maxime Luère, Dominique Boidin, Rémi Kozyra
Unit Image

 

Best Visual Effects

Gravity
Alfonso Cuarón
Framestore

 

Best Animated Short

Home Sweet Home
Pierre Clenet, Alejandro Diaz, Romain Mazenet, Stéphane Paccolat
Supinfocom Arles

 

Best Visualization or Simulation

Kinematics
Jessica Rosenkrantz, Jesse Louis-Rosenberg
Nervous System

 

Best Real-Time Graphics

Ryse: Son of Rome
Christopher Evans, Peter Gornstein, Martin L'Heureux
Crytek

 

Best Advertisement

Three, The Pony
Dougal Wilson
MPC

 


SIGGRAPH 2013

 

Best in Show

À la Française
Morrigane Boyer, Julien Hazebroucq, Ren Hsien Hsu, Emmanuelle Leleu, William Lorton
Supinfocom Arles

 

Jury's Choice

Lost Senses
Marcin Wasilewski
Grupa Smacznego, GS Animation

 

Best Student Project

Rollin' Safari
Kyra Buschor, Anna Habermehl, Constantin Päplow
Filmakademie Baden-Württemberg

 

Best Student Project Runner-Up

Harald
Moritz Schneider
Filmakademie Baden-Württemberg

 

Best Student Project Runner-Up

Sleddin'
John Pettingill
Texas A&M University

 


SIGGRAPH 2012

 

Best in Show

Réflexion
PlanKtoon

 

Jury's Choice

How to Eat Your Apple
Erick Oh
UCLA

 

Best Student Project

Estefan
Brigham Young University

 

WTF Award

Rosette
Supinfocom Arles

 


SIGGRAPH 2011

 

Best in Show

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
Moonbot Studios

 

Jury's Choice

Paths of Hate
Platige Image

 

Best Student Project

Flamingo Pride
Talking Animals Animation Studio

 


SIGGRAPH 2010

 

Best in Show

Loom
Polynoid, Filmakademie Baden-Württemberg

 

Jury's Choice

Poppy
Delf Productions

 

Best Student Project

The Wonder Hospital
California Institute of the Arts

 


SIGGRAPH 2009

 

Best in Show

French Roast
Fabrice O. Joubert

 

Jury's Choice

Dix
Jules Janaud, Fabrice Le Nezet, Francois Roisin
The Mill

 

Best Student Project

Project: Alpha
Jody Ghani
The Animation Workshop